• Kategorie
  • Szukaj
  • Matcha

Matcha – zdrowie płynące z herbaty

Nazywana najzdrowszą herbatą na świecie, królową herbat oraz eliksirem długowieczności. Historia japońskiej herbaty Matcha sięga XII wieku, kiedy przybyła ona na wyspę z sąsiednich Chin. Przywiózł ją buddyjski mnich Eisai Myōan, który często sam ją spożywał, gdyż działała uspokajająco i pomagała mu w medytacji. Gdy korzyści płynące z matchy stały się bardziej popularne w Japonii, jej picie stało się podstawą wyrafinowanej ceremonii parzenia herbaty. Nazwana została ona Chanoyu (jap. 茶の湯), co w wolnym tłumaczeniu oznacza „zalewanie wrzątkiem”.

Ceremonia Chanoyu ma niezwykle uroczysty charakter i wiąże się z nią szereg rytuałów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by parzyć ją na domowesposoby. Matcha jest dostępna do kupienia w internecie oraz w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Jej cenawaha się od 10 zł za 100g torebkę, aż do ponad 240 zł za cały zestaw do przygotowywania napoju. Warto zastanowić się nad sprawieniem sobie całego zestawu, gdyż zawiera on tradycyjne przyrządy takie jak: Matchawan Akiro (symbol tradycyjnego parzenia japońskiej herbaty, - parzymy i pijemy w nim herbatę), Chasen (bambusowa trzepaczka, której celem jest zmieszanie zielonego proszku matcha z gorącą wodą) oraz Chashaku bambusowa łyżeczka, która odmierzy dokładną ilość proszku do idealnej matchy. Ceremonia parzenia tej niezwykłej herbaty sprawi, że nie tylko będziesz cieszył się tradycyjnym smakiem, ale też odrobinę się zrelaksujesz. 

Herbata matcha - wpływ a na zdrowie 

Matcha posiada wiele świetnych właściwości, które mogą mieć dobroczynny wpływ na zdrowie. Jednym z nich jest bogactwo katechinów, które służą jako antyoksydanty. Przywracają one równowagę i wspomagają odporność organizmu. Zawiera ona w sobie też dużo l-teaniny, która łagodzi stres, uspokaja oraz wspomaga procesy poznawcze takie jak pamięć i koncentracja Zielona herbata zawsze kojarzona była ze stanem relaksu i błogości. Pijąc ją można także obniżać zbędne kilogramy. Matcha ma właściwość przyspieszania metabolizmu, dzięki czemu tłuszcz spalany jest szybciej, co jest niewątpliwą zaletą dla sportowców.   

Jak parzyć – domowesposoby?

Przed użyciem matchę można przesiać drobnym sitkiem, aby rozbić wszystkie sproszkowane grudki, które mogą później znaleźć w herbacie.

Następnie wsypujemy  dwie bambusowe łyżeczki lub jedną zwykłą łyżeczkę herbacianą do czarki.  Zalewamy to 100 ml gorącej wody (80 °C) i intensywnie mieszamy tzw. chasenem, aż do powstania zielonej, gęstej piany. Zajmuje to zazwyczaj niecałe 30 sekund.

 

Wszystkie narzędzia do parzenia Matchy można nabyć w ramach zestawu  • Producenci
  • Sklep zamknięty

Witamy Państwa

W związku ze sklep został sprzedany dla innego podmiotu gospodarczego, domena bioconieco.pl została wstrzymana. 

Dziękujemy za  3-letnią współpracę i zaufanie.


Pozdrawiamy
Zespół bioconieco.pl