• Kategorie
  • Szukaj
  • Olej z ostropestu

Olej z ostropestu - właściwości lecznicze

Ostropest stosowany jest od czasów starożytnych z uwagi na niezwykłe właściwości lecznicze i prozdrowotne. Olej z ostropestu:

  • wykazuje działanie przeciwzapalne, chroni przed niszczeniem żołądka przez antybiotyki,

  • działa antynowotworowo, 

  • zwiększa produkcję soku żołądkowego, więc reguluje i ułatwia trawienie, wspomagając pracę jelit,

  • zwiększa apetyt,

  • usuwa z organizmu toksyny, chroni miąższ wątroby i odtruwa ją,

  • wspomaga leczenie marskości wątroby,

  • przyczynia się do redukcji ryzyka chorób serca, wspomagając w walce z nadciśnieniem tętniczym (koniecznie przeczytaj wartościowy artykuł na blogusklepu z eko certyfikowanymi produktami bioconieco.pl).


Jaki olej z ostropestu jest najlepszy i czym się charakteryzuje?

Olej z ostropestu ma słomkowy kolor i delikatny ziołowy lub orzechowy aromat. Najwyższą jakość otrzymuje się przez tłoczenie oleju na zimno. W zależności od producenta, na 100g zawiera on aż do 79g kwasów tłuszczowych nienasyconych, do 47g kwasów tłuszczowych wielonasyconych oraz około 2,6g witaminy E.


Przeciwskazania do stosowania oleju z ostropestudotyczą kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Ze stosowania wyklucza się też dzieci poniżej 12 roku życia. Zaleca się zaprzestanie używania go podczas rozstroju żołądka, aby nie przyczyniać się do nadmiernego pobudzenia pracy jelit w tym okresie.


Jak stosować olej z ostropestu?

W kuchni

Olej z ostropestu bio jest nieodłącznym elementem zdrowej dietyi może być używany codziennie. Urozmaica dania warzywne i mięsne - szczególnie wytrawne. Świetnie komponuje się z różnego rodzaju pastami i twarogami. Jest podstawą dressingów i sosów oraz dodatkiem do jaglanek, owsianek i koktajli.

Olej podaje się na zimno oraz dodatek do dań gorących, dolewany tuż przed serwowaniem. Poddany obróbce cieplnej traci swoje cenne właściwości, więc nie można używać go do smażenia, gotowania oraz pieczenia.

Do picia na czczo 

Jak pić olej z ostropestu? Olej z ostropestu na czczo można przyjmować od 2 do 3 razy dziennie, zawsze do pół godziny przed posiłkiem, w ilości jednej łyżeczki. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, gdyż skutkami ubocznymi mogą być rozwolnienie i bóle żołądka. Picie oleju z ostropestu niweluje zapalenia w jamie ustnej i wspomaga leczenie zapalenia krtani.

W ziołolecznictwie (zewnętrznie)

W celach leczniczych z powodzeniem stosuje się olej z ostropestu na skórę. Olej wspomaga leczenie: odparzeń, odleżyn, ran trudno gojących się, owrzodzeń, rumienia, atopowego zapalenia skóry, egzemy.

W kosmetyce

Olej z ostropestu coraz powszechniej nakłada się w trakcie zabiegów kosmetycznych na twarz, ponieważ redukuje zaczerwienienia cery u osób z cerą naczynkową, polepszając kondycję naczyń krwionośnych. Pozytywnie wpływa na elastyczność skóry. Olej z ostropestu jest dobry na włosy- nawilża i pobudza porost, zmniejsza wypadanie oraz łamliwość. Przyspiesza wzrost paznokcii nawilża skórki.


W ofercie sklepu ze zdrową żywnością bioconieco.plznajdziesz eko certyfikowane oleje z ostropestu renomowanych marek:

 

Stosujesz dietę ketogeniczną? W sklepie z artykułami ekologicznymi bioconieco.plkupisz różnorodne oleje i oliwyw dobrej cenie. 

  • Producenci