Czym jest bulletproof coffee, czyli słynna kawa kuloodporna?


Być może słyszeliście o czymś takim jak kawa kuloodporna? Pamiętam swoją pierwszą reakcję na tą nazwę - powiedzmy że byłem w konfuzji.. :P

Jeżeli jesteście ciekawi jak działa i czemu zawdzięcza soją nazwę i popularność, to zapraszam do lektury!

Jak powstała kawa kuloodporna?

W 2004 roku milioner Dave Asprey ( uznawany również za ojca biohackingu ) odwiedził Tybet. W trakcie wyczerpującej wyprawy w góry doznał kryzysu, ciało odmówiło mu posłuszeństwa. Z pomocą przyszli mu tubylcy, którzy poczęstowali go lokalną herbatą. Była ona mieszana z masłem i mlekiem jaków. Dave był zaskoczony jej działaniem - szybko odzyskał siły - do tego stopnia, że zaczął eksperymentować z napojem po powrocie do domu. 

W trakcie eksperymentów postanowił wypróbować połączenie kawy z masłem, a mleko zamienił na olej kokosowy.

Przepis opublikował w swoich książkach - tak brzmi legenda kawy kuloodpornej. Trudno stwierdzić ile w niej prawdy, ale faktem jest że dostarcza energii, powstrzymuje głód. Może warto spróbować?

Jak zrobić kawę kulooodporną?

Bazą jest kawa. Poleca się świeżą arabicę, parzoną w ekspresie. Do tej kawy dodaje się tłuszcz i dodatki. Tłuszczem może być olej kokosowy lub masło. Jednak musisz pamiętać o tym, że olej kokosowy musi być nierafinowany, masło powinno być niesolone i klarowne. Do kawy możesz też dodać mleko, jeśli lubisz. Poza tym także poleca się różne dodatki np. wanilie, kakao, chałwę. 

Jakie efekty daje kawa kuloodporona?

Kawa kuloodporna jest przede wszystkim źródłem dużej dawki energii. Kawa posiada także właściwości pobudzające, dzięki zawartości kofeiny. 

Kto stosuje kawę kulooodporną?

Kawa kuloodporna jest to napój, który przeznaczony jest dla sportowców oraz wszystkich osób, które wykonują pracę umysłową. Kawa ta bardzo często jest stosowana przed intensywnym treningiem lub jako dodatek/zamiennik posiłków dla osób które chcą podnieść ilość tłuszczu i kalorii w swojej diecie.

W diecie ketogenicznej może stanowić świetny dodatek do posiłków, które nie zawierają dużej ilości tłuszczy.


Jako wariację rekomendujemy dodanie oleju MCT lub masła klarowanego - koniecznie spróbujcie smakowego- zakochacie się w tym przepisie!


Koniecznie odwiedź sekcję z produktami odpowiednimi do diety ketogenicznej w sklepie bioconieco.pl


Jeżeli zainteresował Cię temat diety keto, to koniecznie sprawdź kolejne artykuły z tej serii: