Wiemy już, że 11 maja to Dzień bez Śmiecenia, więc zróbmy porządek nie tylko wokół siebie lacz także  ze sobą. I choć tempo naszego życia nieco zwolniło z powodu pandemii, to i tak jest ono pełne stresu, obaw, niepewności, rozmyślań także tych trudnych o przyszłości naszych bliskich i nas samych. Częstym antidotum na smutki jest niekontrolowane podjadanie, i to wcale nie tylko zdrowych przekąsek. Powiedzmy  - STOP! 

Co zrobić, by oczyścić organizm z toksyn, poczuć się lekko, świeżo, młodo, komfortowo. Sposobów i produktów jest wiele. Dziś poświęcimy czas małej, dekoracyjnej roślince, która ma, jak wiele osób twierdzi, także właściwości lecznicze. Czystek, bo o nim mowa, ma kilka odmian w zależności od pochodzenia. Czystek szary rośnie w zachodniej części Morza Śródziemnego i ma różowe kwiaty. Czystek kreteński spotyka się w rejonie Morza Śródziemnego i Czarnego, ma kwiaty także rózowe. Duże, biały kwiatostany z czeronymi plamkami u nasady spotkamy u czystka ladanowego, który rośnie w Europie południowo-zachodniej. W zachodniej części basenu Morza Śródziemnego rośnie czystek szałwiolistny o białych kwiatach. Czystek purpurowy (nazwa ze względu na kolor kwiatów) spotkać można na Półwyspie Apenińskim, Wyspach Kanaryjskich, w Hiszpanii, Portugalii. W Polsce czystek jest rośliną uprawną.

Liście tej rośliny zawierają polifenole, czyli przeciwutleniacze, które mają działanie prozdrowotne. Powodują one neutralizacje wolnych rodników odpowiedzialnych za występowanie wielu chorób, w tym nowotworów. Obniżają także tzw. zły cholesterol, hamują powstawanie stanów zapalnych, mają działanie antyalergiczne, ponieważ wpływają na uwalnianie histaminy, działają przeciwgrzybiczo i antywirusowo a także, a może przede wszystkim mają wpływ na wzmocnianie odporności naszego organizmu. 

Napary z liści czystka stosuje się podczas przeziębienia, grypy, chorób układu krążenia, chorób skóry, podwyższonego cholesterolu, alergii i podobno mogą pomóc w zwalczaniu boleriozy.

Ten suplement diety, bo tak należy go traktowć, jest do nabycia w postaci suszu, kapsułek.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:

https://bioconieco.pl/category/?q=czystek#top
https://bioconieco.pl/category/pa/2/?q=czystek
https://bioconieco.pl/category/pa/3/?q=czystek