Dieta wegetariańska – jakie niesie korzyści?

Wokół diety wegetariańskiej narosło wiele mitów, które niestety są powtarzane przez osoby, pozornie specjalizujące się w żywieniu. Niestety, wiele osób zdaje się wierzyć w nieprawdziwe informacje i powtarzać za „znawcami tematu” nie potwierdzone niczym informacje. Czym charakteryzuje się dieta wegańska i jakie niesie za sobą korzyści?

Charakterystyka diety wegetariańskiej

Coraz więcej osób decyduje się na zdrowe odżywianie, a całkiem duża część z nich (około 18%-20%) to właśnie wegetarianie. Zwolennicy potraw roślinnych i ryb zapytani o to, co skłoniło ich do przejścia na ten typ odżywiania, często wymieniają chęć zrzucenia zbędnych kilogramów lub poprawa stanu zdrowia. Bardzo często przejście na dietę wegetariańską powodowane jest także np. kłopotami ze skórą. 

Coraz popularniejszy wegetarianizm charakteryzuje się wyłączeniem z diety mięsa i często także wysoko przetworzonych produktów. Czasem wegetarianie rezygnują także z jedzenia ryb i owoców morza, niezbędne dla zdrowia składniki czerpiąc z pokarmów odzwierzęcych, takich jak mleko lub jajka. Podstawę ich jadłospisu stanowią produkty zbożowe. Wiele z nich znajdziecie w ofercie sklepu internetowego z ekologiczną żywnością bioconieco.pl 

Istnieje kilka odmian wegetarianizmu. Są to np.:

  • Dieta lakto- wegetariańska (wyeliminowanie z diety mięsa, drobiu i jaj; zastąpienie ich mlekiem);
  • Dieta pescetarian (wyeliminowanie mięsa i drobiu; dopuszczalne w tym przypadku są ryby, jajka i nabiał);
  • Dieta fleksitariańska (zakłada jedzenie mięsa w niewielkich ilościach, okazjonalnie; na co dzień osoba stosująca się do założeń tej diety, spożywa duże ilości pokarmów roślinnych).

Istnieje również dieta wegańska, która bywa mylona z dietą wegetariańską. Zauważalne są jednak między nimi dość duże różnice.

Czym się różni dieta wegetariańska od wegańskiej?

Coraz popularniejsza dieta wegetariańska w wielu swoich odmianach dopuszcza jedzenie produktów odzwierzęcych. Jeśli natomiast ktoś ze względów ideologicznych lub zdrowotnych chce wyeliminować również tego typu pokarmy, mówimy o diecie wegańskiej.

Odpowiedź na pytanie, czym różni się dieta wegetariańska od wegańskiej, jest zatem dość prosta – weganie w żaden sposób nie eksploatują zasobów zwierzęcych ani odzwierzęcych. Jest to co prawda dość restrykcyjne podejście, jednak coraz więcej osób wybiera właśnie tę odmianę wegetarianizmu.

Jakie korzyści wynikają z diety bezmięsnej?

Dieta bezmięsna wiąże się z ograniczonym napływem do organizmu tzw. złego cholesterolu (cząsteczki LDL), który niestety znajduje się w przeważającej ilości właśnie w pokarmach mięsnych. Jego nadmiar w organizmie prowadzi do miażdżycy oraz wielu innych chorób krążenia. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, że wegetarianie żyją dłużej i cieszą się znacznie lepszym zdrowiem niż pozostali.

Wśród korzyści płynących ze stosowania diety bezmięsnej, nie sposób nie wspomnieć o wysokiej zawartości błonnika w diecie, który wpływa korzystnie na trawienie. To bardzo ważny aspekt, zwłaszcza biorąc pod uwagę wchłanialność poszczególnych składników odżywczych, takich jak żelazo lub białko.

Stosując dietę wegetariańską, nie przyczyniasz się także do złego traktowania zwierząt hodowlanych w miejscach, w których są one traktowane wyjątkowo okrutnie. Oprócz tego czujesz się znacznie lżejszy i łatwiej tracisz zbędne kilogramy.

Co to jest semi wegetarianizm?

Jeśli obawiasz się, że nie będziesz najadać się, będąc na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, wypróbuj najpierw dietę semi wegetariańską. Jest to dieta wykluczająca z jadłospisu czerwone mięso, zastępując je białym. W zasadzie nie stanowi to reguły, jednak jest to dość często stosowane rozwiązanie. 

Semi wegetarianizm dzieli się na dwie podgrupy:

  • Pescowegetarianizm – wspomniany wcześniej; uwzględnia on w diecie mięso rybie;
  • Pollowegetarianizm – dopuszcza on stosowanie mięsa drobiowego.

Jak widzisz, wegetarianizm niejedno ma imię, może zatem warto choć na chwilę wypróbować ten typ diety?

Najpopularniejsze produkty w dietach wege

Istnieją produkty, które są szczególnie chętnie spożywane przez wegan i wegetarian. Sporządziliśmy specjalnie dla Ciebie listę kilku najpopularniejszych produktów w dietach wege.

Tofu – jeden z najbardziej kontrowersyjnych składników dań wege, ze względu na swój specyficzny smak. Ma on jednak całkiem duże grono zwolenników. Tofu powstaje w procesie koagulacji mleka sojowego. Zawiera dużo białka, a także witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (A, witaminy z grupy B i E).

Hummus – coś w rodzaju pasztetu, do którego można dodać warzywa. Lekki dodatek do pieczywa, który może zastąpić masło lub pasty pochodzenia mięsnego. Smaczny hummus, który jest wyjątkowo łatwy w przechowywaniu, znajdziesz w sklepie bioconieco.pl.

Nasiona chia – można dodawać je do Musli, koktajli, owsianki, smoothie – to bogate w białka nasiona szałwii, które można spożywać w ilości nieprzekraczającej łyżkę dziennie.

Jakie zagrożenia niosą diety – wegańska i wegetariańska?

Przeciwnicy diet wegańskiej i wegetariańskiej, często zwracają uwagę na niedobory składników takich jak żelazo lub białko u osób, które ograniczają spożycie mięsa. Nic bardziej mylnego. Tego typu składniki mogą być dostarczane z pokarmów roślinnych i często są znacznie lepiej przyswajalne niż te pochodzące z dań mięsnych.

Czasem zdarza się, że stan zdrowia osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej nieco się pogarsza. Dzieje się tak wtedy, gdy na taką dietę przechodzą ludzie z różnymi schorzeniami, takimi jak celiakia, cukrzyca lub anemia. Co prawda przynajmniej dwie z tych chorób nie stanowią przeszkody przy wegetarianizmie, niemniej jednak warto skonsultować z lekarzem ewentualną zmianę sposobu odżywiania.