Działanie zdrowotne diety ketogenicznej

W tym wpisie przyglądamy się właściwościom zdrowotnym diety keto. Dr Bruce Fife - autor i propagator diety ketogenicznej stwierdził, że zmiana stylu żywienia na keto działa jak reset - likwiduje większość problemów zdrowotnych.

 

Patrząc na coraz większą liczbę fanów diety, to coś w tym stwierdzeniu musi być.

 

Działanie prozdrowotne

 

Dieta niskowęglowodanowa była już na początku ubiegłego wieku stosowana jako sposób na leczenie lub zmniejszenie objawów padaczki.

Przez wiele lat dieta keto była “zamknięta w pudełku diety na padaczkę”.  Z upływem czasu i ilością kolejnych badań, wykazano skuteczność ketozy i zwiększonej podaży tłuszczów w leczeniu innych schorzeń neurologicznych i neurodegeneracyjnych takich jak: migrena, stwardnienie rozsiane, demencja, autyzm, ADHD, choroba Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne, pląsawica Huntingtona.

 

Poza tym warto też wiedzieć, że dieta ketogeniczna jest bardzo sprzyjająca, jeśli chodzi o normalizację poziomu glukozy oraz insuliny we krwi. Tą dietę można też stosować w przypadku cukrzycy i insulinooporności. Keto dieta ma także potencjał przeciwzapalny. Minimalizuje ona stany zapalne i trwają badania nad jej skutecznością w chorobach autoimmunologicznych takich jak nieswoiste zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego - Crohna, czy zespół jelita drażliwego.

 

Powstały już badania które wykazały skuteczność diet niskowęglowodanowych w zmniejszeniu bólu brzucha i zniwelowaniu biegunek w przypadku osób z zespołem jelita drażliwego.

Korzyści zdrowotne z diety keto

 

Istnieją badania, które mówią o tym, że dieta może poprawiać wyniki urazowych uszkodzeń mózgu. Dieta keto może także spowalniać rozwój niektórych rodzajów nowotworów. Tak wykazują dotychczasowe badania. Może ona także spowalniać rozwój choroby Parkinsona. Ta dieta może odegrać również znaczącą rolę w zespole policystycznych jajników. Ważne informacje o stosowaniu diety ketogenicznej 

 

Wiadome, że tłuszcze nie są w stanie pokryć pełnego zapotrzebowania energetycznego. Wskutek czego mogą występować niedobory. Dlatego też podczas tej diety warto suplementować składniki odżywcze takie jak mikroelementy, witaminę D, wapń, witaminy rozpuszczalne w wodzie np. B3, B6, B1.

 

Więcej na temat właściwej suplementacji w diecie ketogenicznej dowiesz się w artykule:

Suplementacja na diecie keto

 

Dieta ketogeniczna ma udowodnione działanie prozdrowotne w wielu schorzeniach. Jeżeli jednak chcesz sprawdzić jakie może nieść niepożądane skutki uboczne sprawdź wpis:

 

Skutki uboczne diety ketogenicznej- przeciwwskazania i zagrożenia.

 Koniecznie odwiedź sekcję z produktami odpowiednimi do diety ketogenicznej w sklepie bioconieco.pl


Jeżeli zainteresował Cię temat diety keto, to koniecznie sprawdź kolejne artykuły z tej serii:
Źródło:

Biblia ketogeniczna (Wilson, Lowery)

Dieta dla zdrowia psychicznego (Naidoo)