Efektywność diety ketogenicznej 


Dieta ketogeniczna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Warto wiedzieć to, że ta dieta od bardzo długiego czasu, jest stosowana jako dietoterapia w stanach padaczkowych. 

 

Dzisiaj jest ona stosowana przez dużą liczbę osób, ponieważ okazała się bardzo skutecznym sposobem na odchudzanie. Dzięki niej w łatwy sposób możesz zrzucić zbędne kilogramy. 


Jednym z efektów diety ketogenicznej jest poprawa zdolności umysłowych takich jak:

  • zwiększenie koncentracji,
  • poprawa pamięci,
  • lepsza jakość snu,
  • szybsza regeneracja

Dlaczego dieta ketogeniczna poprawia koncentrację?


Bardzo często zdarza się tak, że jeśli Twoja dieta będzie niewłaściwa, może to doprowadzić do obniżonej wydajności umysłowej. Możesz też spotkać się z taką nazwą jak mgła mózgowa. Co się wtedy dzieje? Nie możesz zupełnie skupić się na danym zadaniu, ale również często nie jesteś w stanie przypomnieć sobie jakiejś informacji. Są takie dwa związki jak GABA oraz glutaminian. Glutaminian jest odpowiedzialny za stymulację organizmu, a GABA natomiast ją zmniejsza. Jeśli mamy do czynienia z nadmiarem glutaminianu lub zbyt niskim poziomem GABA, pojawiają się problemy z koncentracją.


 Ketony natomiast są w stanie zwiększyć ilość wytwarzanego GABA. Tym sposobem osiągnięcie równowagi w produkcji neuroprzekaźników jest możliwe. A co się dzieje, gdy produkcja GABA zostanie zwiększona? 


Pobudzenie neuronów w mózgu zostanie zwiększone, a co za tym idzie będziesz miał większą możliwość skupienia się. Dlatego też dieta ketogeniczna powoduje zwiększone skupienie. 


Badania wykazały, że zwiększone spożycie tłuszczów nie tylko powoduje wzrost liczby ciał ketonowych, ale również poprawia przewodzenie impulsów nerwowych - może to wpływać na lepszą koncentrację.


Dieta bogata w tłuszcze powoduje rozwój mikroflory jelitowej, która (jak donoszą ostatnie badania) jest odpowiedzialna również za naszą kondycję psychiczną. Poprawia samopoczucie oraz obniża skutki odczuwanego stresu - który jest współcześnie najczęstszym powodem wielu chorób cywilizacyjnych.
Dlaczego warto stosować dietę ketogeniczną?


Dieta ketogeniczna jest bogata w niezbędne kwasy tłuszczowe, a musisz wiedzieć, że kwasy Omega-3, Omega-6 mają bardzo duże znaczenie dla właściwego działania funkcji poznawczych. 


Zapobiegają one również chorobom serca. Inne zalety diety ketogenicznej to: obniżenie stężenia glukozy we krwi, obniżenie ilościowe masy ciała.


Poza tym ta dieta powoduje również wzrost naturalnie występujących w organizmie antyoksydantów, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Warto dodać, że ma ona również bardzo dobry wpływ na cerę. 

Koniecznie odwiedź sekcję z produktami odpowiednimi do diety ketogenicznej w sklepie bioconieco.pl


Jeżeli zainteresował Cię temat diety keto, to koniecznie sprawdź kolejne artykuły z tej serii:
Źródło:

Biblia ketogeniczna (Wilson, Lowery)

Dieta dla zdrowia psychicznego (Naidoo)

Jelita mózg i spółka, czyli psychobiotyczna rewolucja (Anderson, Cryan, Dinan)