Dieta ketogeniczna i zwiększony poziom energii


Dieta ketogeniczna to niezwykle popularny sposób odchudzania. Możesz się również spotkać z nazwą taką jak keto dieta, dieta ketogenna lub dieta ketonowa. Wykazuje ona również działanie prozdrowotne i wspomaga leczenie chorób takich jak np. rak, padaczka, alzheimer.


Dodatkowym efektem diety keto jest zwiększony poziom energii - być może właśnie przez ten aspekt cieszy się tak dużą popularnością, a niektórzy jej zwolennicy mówią, że keto to nie dieta - to styl życia. 

Organizm wprowadzony w stan ketozy

Dieta ketogeniczna wprowadza organizm w stan ketozy. Ta dieta należy do niskowęglowodanowych, więc energia pozyskiwana jest z niepełnego trawienia tłuszczów, a dokładniej z ciał ketonowych, które powstają w wyniku metabolizmu tłuszczu.

 

Czym jest ketoza?

Ketozę można określić jako stan metaboliczny. Cechuje się ona podniesionym stężeniem ketonów w organizmie. To, co warto wiedzieć o ketonach to to, że są to związki takie jak np. kwas acetooctowy, kwas beta-hydroksymasłowy, aceton. Ketony to zastępcze źródło energii dla mózgu. 


Zastępcze, ponieważ przy “tradycyjnej piramidzie żywieniowej”  organizm czerpie energię z glikogenu oraz insuliny.

Przejście na paliwo alternatywne powoduje poprawę pracy układu nerwowego o czym pisaliśmy w tym wpisie:

Poprawa pracy układu nerwowego na diecie ketogenicznej


Dlaczego warto zdecydować się na stosowanie diety ketogennej?

Jeśli decydujesz się na dietę ketogenną, musisz stosować się do jej zasad. Będzie ona skuteczna, tylko jeśli będziesz przestrzegać jej zaleceń.

Wiele osób postrzega dietę ketogeniczną jako bardzo restrykcyjną. Przy odpowiednim poziomie edukacji i inspiracji przepisami, możesz być spokojna/ny ponieważ współczesna kuchnia oferuje bardzo dużo rozwiązań, które spowodują, że możesz odtworzyć tradycyjne smaki i konsystencje nawet z tak nieoczywistych produktów które są podstawa diety.


Listę przepisów ketogenicznych znajdziesz tutaj

Podwyższony poziom energii 

Na tej diecie możesz doświadczyć znacznego wzrostu poziomu energii. Na pewno ciekawi Cię, dlaczego tak się dzieje. Ketony bowiem to doskonałe źródło paliwa dla mitochondriów. 


Dzięki ketonom Twój mózg szybciej pracuje i zwiększa swoje możliwości. Poza tym jest bardzo wiele pozytywnych opinii osób, które przeszły na tą dietę na temat wzrostu poziomu energii.  Mianowicie, że po przejściu na dietę keto mieli bardziej równomierną i trwałą energię przez cały dzień. Jednak musisz wiedzieć, że ta dieta ma wiele innych zalet takich jak: 


  • uwalnia z uzależnienia od cukru,
  • poprawia samopoczucie,
  • hamuje łaknienie.

Koniecznie odwiedź sekcję z produktami odpowiednimi do diety ketogenicznej w sklepie bioconieco.pl


Jeżeli zainteresował Cię temat diety keto, to koniecznie sprawdź kolejne artykuły z tej serii:
Źródło:

Biblia ketogeniczna (Wilson, Lowery)

Dieta dla zdrowia psychicznego (Naidoo)