PRZEGLĄD DIET NISKOWĘGLOWODANOWYCH
Wiele osób walczy z nadwagą. Na walkę z nią są miliony sposobów, zarówno tych mniej jak i bardziej skutecznych. Jedni wybierają sport, drudzy dietę, a jeszcze inni chcąc iść na łatwiznę, próbują niewiadomego pochodzenia suplementów, mających rzekomo przyczynić się do spadku wagi. W naszym blogu skupimy się jednak na dietach (jednej ze skuteczniejszych metod odchudzania się i poprawy kondycji zdrowotnej), a mianowicie na dietach niskowęglowodanowych. Wyjaśnimy czym są takie diety jak dieta keto, dieta paleo, jakie produkty należy na nich spożywać, a jakich się wystrzegać. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Dla tych z Państwa, którzy nie są wtajemniczeni w temat diet, nazwy „keto”, „paleo”, czy „low carb” mogą brzmieć kosmicznie i kojarzyć się kompletne z niczym. Spieszymy zatem z wyjaśnieniem na czym polegają i czym są owe niskowęglowodanowe diety:
- Dieta ketogeniczna – polega na radykalnej zmianie sposobu odżywiania się. Zboża, warzywa i owoce, które normalnie stanowią podstawę piramidy żywności, w owej diecie zostają postawione na sam jej szczyt. Produkty te stanowią znaczące źródło energii dla naszego organizmu. W diecie keto węglowodany, które mają tej energii dostarczać, zostają zastąpione przez tłuszcze. Mogą Państwo teraz pomyśleć, że przecież nadmiar tłuszczy w diecie może spowodować przyrost tkanki tłuszczowej. Nic bardziej mylnego! Organizm nie posiadając wystarczającej ilości węglowodanów do wytworzenia energii, zacznie ją pobierać z własnej tkanki tłuszczowej, co powoduje zmniejszenie się masy ciała. Proces ten nazywany jest stanem ketozy.
- Dieta paleo – bardzo ciekawa dieta polegająca na naśladowaniu w posiłkach naszych paleolitycznych praprzodków, czyli żywienie się jedzeniem nieprzetworzonym w żaden sposób. Oznacza to również spożywanie produktów sezonowych. Podstawą owej diety jest białe mięso oraz owoce i warzywa.
- Diety low carb – to po prostu diety niskowęglowodanowe, do których zaliczają się dwie powyżej opisane diety, czyli podstawową zasadą jest stawianie tłuszczy nad węglowodany. Takie diety dzielą się na trzy grupy, w zależności jak niski poziom węglowodanów jest w nich akceptowalny. Dla przykładu dieta ketogeniczna należy do grupy bardzo nisko węglowodanowych, czyli ich ilość nie może przekroczyć 50g na dobę. Natomiast w dietach średnio węglowodanowych owy składnik może występować najwyżej w 225g na dzień.
Dieta keto i paleo – podobieństwa i różnice
Jak już wspominaliśmy wcześniej, zarówno dieta ketogeniczna, jak i paleo należą do grupy diet low carb, czyli niskowęglowodanowych. Naturalne zatem jest, że są one w pewnym stopniu do siebie podobne, ale nie identyczne. Zobaczmy zatem co łączy obie te diety, a co różni.
Podobieństwa:
- Spożywanie takich produktów, jak: mięso, ryby, owoce morza, jajka, orzechy, herbata, warzywa pozbawione skrobi.
- Unikanie takich produktów, jak: oleje rafinowane, warzywa strączkowe, wszelkie produkty zbożowe, cukry proste.
- Eliminacja przetworzonych produktów z diety, w celu poprawy zdrowia oraz sylwetki.
Różnice:
- Rodzaj spożywanego mięsa:
W diecie paleo dozwolone jest mięso jedynie z dziko żyjących zwierząt.
W diecie ketogenicznej natomiast można spożywać wszelkie jego rodzaje.
- Spożycie cukru:
W diecie paleo dopuszczalna jest obecność surowego miodu lub cukru kokosowego.
W keto diecie zabronione jest spożywanie jakichkolwiek cukrów.
- Owoce:
Dieta paleo zezwala spożywania wszystkich owoców.
W diecie ketogenicznej można jeść tylko te owoce z niską zawartością cukrów.
- Nabiał:
W diecie paleo całkowicie wyeliminowany.
Dieta keto zezwala na spożycie tłustego, bogatego w białko nabiału bez cukru.
Pod jakiego rodzaju efekty dedykowane są diety keto i paleo?
Zacznijmy od diety ketogenicznej. Jak już dowiedzieliśmy się wcześniej, dzięki zachodzącemu procesowi ketozy, na którym opiera się cała ta dieta, możliwy jest w miarę szybki spadek masy ciała. Dlatego owa dieta może być atrakcyjną opcją dla tych, którzy chcą zadbać o swoją sylwetkę i zgubić kilka kilogramów. Nie są to jednak jedyne właściwości diety ketogenicznej. Działa ona pozytywnie również na stan zdrowia organizmu, szczególnie gdy zmagamy się z następującymi schorzeniami:
- Stwardnienie guzowate,
- Zespół Retta,
- Zespół Doose,
- Zespół Dravet.
Dieta keto ma bowiem pozytywny wpływ, jeśli chodzi o napady padaczkowe. Do listy jej pozytywnych efektów możemy również zaliczyć osiągnięcie długotrwałego uczucia sytości, braku apetytu na słodycze, czy pomoc w wyeliminowaniu wzdęć, czy innych dolegliwości trawiennych.
Dieta paleo z kolei, oprócz tego, że pomaga zmniejszyć masę ciała, działa pozytywnie na ciśnienie tętnicze, czy układ lipidowy. Można ją także wykorzystać, w celu ograniczenia nadmiernego spożywania wielu szkodliwych dla nas produktów, jakimi są m.in.: sól, tłuszcze rafinowane, żywność ciężkostrawna i wysoce przetworzona.
Spis produktów wymaganych na diecie keto
Warzywa:
- Szpinak,
- Pomidor,
- Awokado,
- Szparagi,
- Brokuł,
- Kalafior,
- Ogórek,
- Cukinia,
- Papryka.
Owoce:
- Maliny,
- Truskawki,
- Borówki.
Orzechy:
- Macadamia,
- Brazylijskie,
- Pekan.
Nabiał:
- Mleko – pełnotłuste!
- Tofu,
- Jajka,
- Ser.
Ryby:
- Makrela,
- Sardynki,
- Śledź,
- Sardele,
- Tuńczyk.
Mięso:
- Kurczak,
- Boczek,
- Szynka,
- Wieprzowina,
- Wołowina.
Oleje:
- Olej lniany,
- Olej rzepakowy,
- Olej kokosowy,
- Oliwa z oliwek.
Napoje:
- Woda,
- Kawa,
- Herbata.
Produkty najczęściej stosowane na diecie paleo
- Mięso drobiowe: kurczak, kaczka, gęś, indyk
- Królik,
- Dziczyzna,
- Konina,
- Baranina,
- Owoce: jabłka, banany, gruszki, pomarańcze, banany, ananasy, grejpfruty, brzoskwinie, jagody, śliwki, cytryny.
- Ryby: tuńczyk, łosoś, sardynka, halibut, śledź, pstrąg, sola, dorsz.
- Warzywa: brokuły, kalafior, pietruszka, marchewka, jarmuż, buraki, szpinak, seler, sałata.
- Owoce morza,
- Jajka,
- Orzechy.
Produkty najczęściej stosowane na diecie low carb
- Ryby: łosoś, makrela, śledź, sardynki,
- Jajka,
- Warzywa: grzyby, ogórek, cebula, awokado, pomidory, kapusta, papryka, oliwki, cukinia.
- Jagody
- Mięso: wołowina, wieprzowina, drób, jagnięcina.
Mamy nadzieję, że choć trochę naświetliliśmy Państwu temat diet niskowęglowodanowych. Jeżeli chcieliby Państwo przejść na którąś z tych diet, prosimy pamiętać o wcześniejszej konsultacji z ekspertem, dzięki któremu wybrana dieta przyniesie nam same korzyści, a żadnych szkód. A tych z Państwa, którzy już są poddani diecie np. ketogenicznej, serdecznie zapraszamy do działu naszego ekologicznego sklepu bioconieco.pl w całości poświęconemu produktom keto.