Czym jest zdrowa żywność?

Boom na zdrowy styl życia obserwujemy od pewnego czasu. Co prawda dbanie
o własny organizm powinno być zupełnie niezależne od mody, jednak obowiązujące trendy zdecydowanie korzystnie wpływają na łatwiejszą dostępność produktów
o bardziej zbilansowanym składzie. Czym właściwie jest zdrowa żywność i dlaczego warto ją na stałe włączyć do diety?

Czym różnią się produkty eko i produkty bio od konwencjonalnych?

W telegraficznym skrócie - produkty eko i bio od konwencjonalnych, odróżnia proces powstawania. Jest on przeprowadzany w myśl takich zasad, które pozwalają na maksymalne zachowanie wartości odżywczych, naturalnie występujących w danym produkcie.


Złośliwi twierdzą, że produkty eko od zwykłych odróżnia także cena - coś w tym jest,
w końcu jeśli chcemy otrzymać wysokiej jakości produkt, nie możemy liczyć na to, że koszt jego powstawania będzie niższy lub identyczny jak cena powstawania konwencjonalnych produktów.

Także smak produktów eko i bio różni się od konwencjonalnych wyrobów. Natura nie “zakłamuje” w żaden sposób aromatów i  innych właściwości danego owocu lub warzywa, występujących w przyrodzie.

Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta?

Według specjalistów z dziedziny żywienia zbilansowana dieta to taka, która dostarcza organizmowi potrzebnych składników odżywczych, będących niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka. Chodzi tu nie tylko o ilość poszczególnych składników odżywczych, co ich proporcje w każdym posiłku. 


Zbilansowana dieta powinna zawierać:

 • ok. 15%- 20% tłuszczu;
 • 30% białek;
 • ok. 30% tłuszczu;
 • 35%- 40% węglowodanów.

Pamiętaj, że zbilansowana dieta dla każdego tak naprawdę oznacza co innego - w końcu mamy różne potrzeby co do ilości kalorii, bo prowadzimy różne tryby życia. Dlatego też warto ustalić ilość poszczególnych składników odżywczych w diecie ze specjalistą.


Zbilansowana dieta zakłada także określoną ilość posiłków - powinno się ich spożywać ok. 3 - 5 dziennie. Trzy posiłki powinny być nieco większe, natomiast dwa to przekąski, chroniące nas przed złym samopoczuciem i migreną. Pomiędzy poszczególnymi posiłkami, warto pić wodę- nawet do dwóch litrów dziennie. Wybieraj wysoko zmineralizowane wody. Dodawaj do nich owoce - to znacznie ułatwi regularne nawadnianie.
Jeżeli szukasz inspiracji, to zapraszamy do naszej sekcji z przepisami

Dlaczego powinniśmy próbować różnych diet?

Potrzebujemy różnorodności. Dlatego też asortyment sklepu internetowego bioconieco.pl jest tak zróżnicowany. Co do tego, dlaczego powinniśmy próbować różnych diet, specjaliści wymieniają wiele argumentów “za” - między innymi chodzi o to, że na każdym etapie życia potrzebujemy nieco innych składników odżywczych, wstajemy i kładziemy się spać o różnych porach - chociażby to świadczy o tym, że potrzebujemy zupełnie różnej ilości kalorii.


Warto eksperymentować ze zdrowym odżywianiem także po to, by znaleźć optymalne produkty, które odpowiadają nam zarówno ze względu na ich właściwości, jak i walory smakowe. Życie jest za krótkie na niesmaczne, niezdrowe potrawy.


Niezależnie od tego, jak wielu diet planujesz spróbować, pamiętaj o stałym kontrolowaniu stanu swojego zdrowia. Regularne badania z pewnością pomogą Ci znaleźć dietę, która najkorzystniej wpływa na Twój organizm. Konsultuj swoje wyniki na bieżąco z zaufanym lekarzem, konsultuj się także z dietetykiem. Z czasem z pewnością uda się znaleźć najlepszy sposób żywienia, dopasowany do Twojego stylu życia.

10 najbardziej popularnych diet wśród Polaków

Niestety, nadal wiele osób, decydując się na określony sposób żywienia, nie kieruje się swoim dobrem, ale raczej panującą modą. Spośród najpopularniejszych diet wśród Polaków, najczęściej wymieniane są następujące:

 

 1. Dieta Dukana - to dość niebezpieczny sposób odżywiania, zakładający dostarczanie organizmowi niewielkiej ilości węglowodanów. Nie byłoby to tak niebezpieczne gdyby nie fakt, że głównym obserwowanym efektem jest utrata wody, co daje złudne wrażenie utraty kilogramów. 
 2. Dieta Ketogeniczna - ten niezwykle popularny sposób żywienia wśród celebrytów, stale zyskuje na popularności. Podobnie jak poprzedniczka, dieta ta zakłada niską zawartość węglowodanów, przy dużej ilości niezdrowych tłuszczów. Niestety, stosowanie tej diety często wiąże się z opłakanymi w skutkach objawami, niejednokrotnie wymagającymi interwencji lekarza.
 3. Dieta kopenhaska - nie mogło zabraknąć w naszym rankingu diety, która co prawda zakłada odpowiednie proporcje co do składników odżywczych, jednak jest jednocześnie niezwykle uboga w kalorie - chodzi tu o spożywanie dziennie nie więcej niż 500 kcal- 600 kcal.
 4. Dieta dr Dąbrowskiej - popularny detoks, polegający na odżywianiu się tylko owocami i warzywami. Co prawda niektórzy dietetycy wspierają ten sposób odżywiania, większość jednak zdecydowanie jest przeciwna temu sposobowi odżywiania, a raczej głodzenia się.
 5. Dieta Paleo - to inaczej dieta jaskiniowca. Zjadasz w niej mięso, owoce, warzywa, jajka, grzyby, a wykluczasz cukier, rośliny strączkowe oraz nabiał. Mięso spożywane w tej diecie powinno mieć naturalne pochodzenie, wolne od barwników i antybiotyków. Zapewne wiesz, jak trudno obecnie o takie mięso. Dlatego też może być trudno przestrzegać tego sposobu żywienia.
 6. Dieta śródziemnomorska - jeśli lubisz ryby i rośliny strączkowe, dieta śródziemnomorska może być wprost stworzona dla Ciebie. Ten sposób odżywiania jest bogaty w błonnik, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest to zatem lekka dieta, idealna na wiosnę i ciepłe, letnie miesiące.
 7. Dieta wolumetryczna - ten sposób żywienia zakłada spożywanie w głównej mierze owoców i warzyw, które są produktami bogatymi w wodę. Chodzi o tzw. “gęstość energetyczną” - co prawda to wszystko brzmi dość zdrowo, ale istnieje potężna niedogodność związana z tym sposobem odżywiania - większość potraw trzeba przygotowywać w domu. A na to niewiele osób ma czas. 
 8. Dieta bezglutenowa - coraz częściej, aby schudnąć, wiele osób decyduje się na eliminowanie poszczególnych składników z diety. Nie jest to bezzasadne, jednak bez konsultacji ze specjalistą, wszelkie wykluczanie składników pokarmowych może być niebezpieczne dla organizmu. Wyjątku nie stanowi tutaj rezygnacja z glutenu. Jeśli dana osoba nie ma stwierdzonej celiakii, nie powinno się na własną rękę rezygnować z poszczególnych elementów pożywienia.
 9. Dieta pudełkowa - w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć niezwykle popularnych diet pudełkowych. Catering dietetyczny zwalnia daną osobę z obowiązku gotowania, dostarczając codziennie pod drzwi zdrowe, zbilansowane posiłki. To dość kosztowne rozwiązanie, jednak czy zdrowie ma cenę?
 10. Dieta wegetariańska - wegetarianizm i jego wszelkie odmiany nadal święci triumfy w wielu rankingach. Co prawda typowo eliminacyjne i restrykcyjne diety coraz częściej go wypierają, jednak na szczęście nadal wiele osób rozpoczyna przygodę ze zdrowym odżywianiem właśnie od tego rodzaju diety.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki typ odżywiania wybierzesz, powinieneś wykonać, choć podstawowe badania. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem - wtedy ustalić odpowiedni sposób odżywiania, dopasowany do potrzeb Twojego organizmu.