Dieta ketogeniczna - zagrożenia i przeciwwskazania

Dieta keto jak każda dieta eliminacyjna wywołuje wśród współczesnych dietetyków skrajne emocje i mocno polaryzuje środowisko.

Są przesłanki, które wskazują, że na diecie ketogennej można być permanentnie. Jest też wiele  głosów sugerujących, aby wchodzić w stan ketozy cyklicznie co kilka miesięcy.
Jako praktycy diety keto, rekomendujemy wsłuchanie się we własny organizm i ocenę tego jak reaguje na zmiany.


W tym wpisie chcemy przedstawić ryzyka, które mogą towarzyszyć osobom będącym na diecie ketogenicznej lub rozpoczynającym przygodę z dietą keto.


Jakich substancji może brakować, gdy jesteś na diecie ketogenicznej?

Najczęściej wśród deficytów w trakcie diety keto znajdują się witaminy:  kwas foliowy, pirydoksyna (B6), tiamina (B1), witamina C. 


Minerały, znajdujące się w grupie objętej ryzykiem niedoboru to: potas, magnez, wapń. 


Na diecie keto mogą również wystąpić niedobory błonnika (często towarzyszy węglowodanom), który pełni rolę “miotełki” dla jelit oczyszczając z zalegających substancji i odżywiając mikroflorę bakteryjną, która wyściela ten obszar układu pokarmowego.


Przeciwwskazania do diety ketogenicznej

Wśród czynników, które są przeciwwskazaniami do diet niskowęglowodanowych znajdują się:

  • cukrzyca
  • zaburzenia pracy wątroby
  • zaburzenia pracy nerek
  • problemy z trzustką


Suplementy na diecie ketogenicznej 

Na diecie ketogenicznej warto przyjmować elektrolity. Jeśli jesteś na diecie wysokowęglowodanowej, Twój organizm korzysta z dostępnych źródeł cukru. Następnie magazynuje go w formie glikogenu. Dieta keto różni się od diety wysokowęglowodanowej przede wszystkim eliminacją cukrów. Dlatego też na początku jej stosowania, tracisz dużo wody. A ona jest potrzebna do magazynowania glikogenu. Gdy tracisz wodę, duża ilość elektrolitów jest też wydalana. To właśnie może powodować niedobory. Dlatego też, gdy jesteś w stanie ketozy, zwróć uwagę na to, czy przyjmujesz odpowiednią ilość elektrolitów.


Warto również sięgać po probiotyki, które są wielofunkcyjnymi suplementami. Kwasy omega 3 również są bardzo ważne i powinny być przyjmowane na każdej diecie, ponieważ jestesmy narażeni na ich permamentne niedobory.

 Ważna jest także witamina D, witaminy z grupy B, enzymy trawienne.

Jakie są zalety przyjmowania suplementów?

Przede wszystkim możesz dzięki nim uniknąć objawów grypy ketonowej. Zmniejszysz także szansę na niedobór składników odżywczych, poprawi się Twoje trawienie, zwiększysz energię, poprawi się Twój nastrój. Kolejna zaleta to taka, że zwalczysz dzięki suplementom - stan zapalny. 


 

Jeżeli zainteresował Cię temat diety keto, to koniecznie sprawdź kolejne artykuły z tej serii: