Dziś leniwy dzień - niedziela. Sezon na dojrzewające papierówki w moim ogrodzie. Jak je wykorzystać, by domownikom zaserwować pyszny, zdrowy podwieczorek? Oczywiście SZARLOTKA BEZGLUTENOWA.
Produkty bezglutenowe są wskazane dla osób zmagających się m.in. z celiakią, zespołem jelita drażliwego czy chorobą Leśniowskiego - Crohna. A ponieważ my też jesteśmy "wybrańcami" więc przepisy na potrawy i pyszności bezglutenowe są zawsze na miejscu.
Dużo, istotnych informacji na temat glutenu znajdziecie Państwo tutaj: https://bioconieco.pl/Produkty-bezglutenowe-c899

Pyszna szarlotka bezglutenowa:

Składniki na ciasto:
400 g mąki krupczatki (jest bez glutenu i sypka, co doskonale sprawdza się do zrobienia idealnego ciasta kruchego)
200 g zimnego masła 
4 żółtka (białek nie dodajemy, ponieważ powodują, że ciasto twardnieje i przestaje być kruche)
100 g cukru pudru (lub ksylitonu)

Nadzienie:
1,5 kg - 2 kg jabłek sezonowych
sok z 1 - 2 cytryn
50 g cukru (lub ksylitonu)
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki mąki ziemniaczanej (ja dodałam 2 łyżki kisielu cytrynowego)

Przygotowanie:

Mąkę, cukier puder i zimne pokrojone masło szybko zagniatamy do lekkiego połączenia składników, następnie dodajemy żółtka i dokańczamy wyrabianie (im mniej rozgrzejemy dłonią przy wyrabianiu, tym bardziej ciasto pozostanie kruche). Następnie dzielimy ciasto na 3 części. I część rozkładamy na blachę o wymiarach 24 cm x 28 cm (wyłożoną papierem do pieczenia), II częścią wyklejamy boki blachy. Tak przygotowaną formę do pieczenia nakłuwamy widelcem i wstawiamy do lodówki na czas przygotowania nadzienia. III część trzemy na tarce o dużych oczkach i również wkładamy do lodówki.

Jabłka myjemy, obieramy i kroimy na części. Następnie skrapiamy sokiem z cytryny  i mieszamy z mąką ziemniaczaną lub kisielem, dodajemy cukier i cynamon. Lekko podduszamy w garnku ok. 2 min. 

Wyjmujemy blachę z lodówki i zapiekamy ciasto ok. 10 min w piekarniku nagrzanym do 180 st. C (robimy to po to, by ciężkie nadzienie nie zwilgotniało ciasta i nie spowodowało zakalca). Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika i rozkładamy na nim przygotowane nadzienie z jabłek, następnie posypujemy III częścią ciasta, które wcześniej zostało starte. Posypane na wierzchu ciasto lekko przygniatamy do nadzienia i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C na ok. 40 min (do zrumienienia wierzchu). 

Szarlotkę studzimy w lekko uchylonym piekarniku do momentu kiedy będzie ją można swobodnie wyjąć gołymi rękoma. Następnie pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.

 Warto wiedzieć:
1. Nakłucie surowego ciasta spowoduje, że ciasto w czasie pieczenia nie będzie się "wybrzuszało".
2. Jabłka skropione sokiem z cytryny nie czernieją.
3. Mąka ziemniaczana powoduje, że kawałki jabłek podczas duszenia ładnie połączą się ze sobą (będą zwarte).
3. Ciasto wstawiamy do nagrzanego piekarnika, gdyż inaczej za sprawą użytego masła brzegi mocno opadną.
4. Szarlotkę pozostawiamy do całkowitego wystudzenia, ponieważ inaczej gorące nadzienie może spowodować, że ciasto będzie się źle kroiło, a nadzienie będzie "uciekało".

Uwierzcie i spróbujecie - Szarlotka jest przepyszna!

Po inne produkty bezglutenowe zapraszamy na nasze strony:
Mąki i mieszanki bezglutenowe
Makarony bezglutenowe
Pieczywo bezglutenowe
Przekąski bezglutenowe
Dania bezglutenowe
Słodycze bezglutenowe